Meme küçültme ameliyatı memelerin normalden daha büyük olduğu hamilelikte, aşırı kilo ve emzirme ile ilgili durumlarda ihtiyaç duyulan işlemlerdir. Meme büyüklüğü estetik bir ameliyat olduğu kadar ciddi bir sağlık problemi de yaratmaktadır. Çünkü büyük memeler sırt ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, bedensel aktivitelerin kısıtlanması, meme altında oluşan yara, istenilen kıyafetlerin giyilememesi ve sütyen askılarının omuzları kesmesi gibi problemler ortaya çıkarmaktadır. Bu durumdan rahatsız olan kişilerin bu rahatsızlıklarının yok edilmesi amacıyla memelere dolgunluk veren doku, yağ ve cilt bölümünün bir kısmı alınır. Ardından memelerin vücutla olan orantısı sağlanır. Memelerinizin ikisi de eşit büyüklüğe sahip olmayabilir. Meme küçültme ameliyatlarında da simetrinin sağlanması adına iki memeye de değişik operasyon teknikleri uygulanabilir. Meme küçültme ameliyatına başlamadan önce hastanın boyu ve memesinin ağırlığı hesaplanarak ona göre yeni memelerin çizimi yapılır. Sonrasında hastaya genel anestezi yöntemi uygulanarak meme dokusu ve fazla deri alınır. Meme küçültme ameliyatı yaklaşık olarak iki ile dört saat arasında sürmektedir. Ameliyattan sonra ki ilk günler boyunca kol hareketlerinde hafif ağrılar olsa bile bu ağrılar geçici ağrılardır. Ameliyatın ardından iki hafta sonra hastanın dikişleri alınır ve yine bu süre sonunda hastalar işlerine rahatlıkla dönebileceklerdir.

Meme küçültme ameliyatı olmadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Meme küçültme ameliyatı yapılmadan önce ilk yapmanız gereken şey kesinlikle meme ultrasonunun çekilmesidir. Ardından ameliyattan iki hafta öncesinde aspirin, kan sulandırıcılar ve bazı ağrı kesicileri kullanmayı bırakmanız gerekmektedir. E vitamini, yeşil çay, ginseng, bitki çatları ve keten tohumu gibi kan sulandırıcılarında kullanılmaması önemlidir. Ayrıca ameliyat olmadan bir hafta kadar öncesinde sigarayı bırakmakta tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde yaraların iyileşmesi zaman alacaktır.

Meme küçültme ameliyatından sonra vücudumda iz kalacak mı?

Birçok estetik ameliyatta olacağı gibi meme küçültme ameliyatında da küçük boyutlarda izler kalacaktır. Meme küçültme ameliyatında ters t şeklinde bir iz kalır. Bu iz meme başı halkasının etrafında kaldığından renk değişimi bölgesine denk geldiği için hiç belli olmayacaktır. Göğüs altında kalan izler ise zamanla incecik ve hiç belirgin olmayan silik çizgilere dönüşecektir.

Meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyorum. Bu emzirmeme engel olur mu?

Meme küçültme ameliyatından sonra emziren bir bayanın tekrar emzirebilme olasılığı günümüz teknikleriyle daha da artmıştır. Meme küçültme ameliyatında özellikle iri memelere sahip olan kadınların meme bezlerinin bir kısmı alınmaktadır. Fakat meme bezlerinin bir kısmının alınması süt verme fonksiyonlarında herhangi bir değişikliğe yol açmamaktadır. Doğumdan sonra ki süreç için meme küçültme ameliyatı olmayı düşünüyor iseniz emzirme döneminiz bittikten en az 6 ay sonrasında rahatlıkla ameliyat olmayı düşünebilirsiniz.

Meme küçültme ameliyatından sonraki dönemde neler yaşarım?

Meme küçültme ameliyatı çok ağrı hissedeceğiniz bir ameliyat olmayacaktır. Hasta meme küçültme ameliyatının ardından bir gece kontrol amaçlı hastanede kaldıktan sonra ertesi gün evine gidebilir. Meme küçültme ameliyatının ardından hasta hiçbir ağrı hissetmeyeceği için bu süreci son derece rahat atlatacaktır. Bütün meme ameliyatlarında olduğu gibi meme küçültmede de diren kullanılmakta, direnler 24 saat sonra çıkartılmaktadır. Hastaya ameliyattan sonra bant taktırılabilirken genellikle bir ay boyunca sporcu sütyeni takması da istenilebilir. Operasyon dikişleri deri altında kalan ve kendiliğinden eriyen dikişler olacağı için dikişlerin alınmasına da gerek olmayacaktır. Hastalar bir hafta kadar dinlendikten sonra işlerine rahatlıkla dönebilirler. Ameliyatın ardından belirli bir süre boyunca kol hareketlerine dikkat edilmeli ve çok ağır şeyler kaldırmaması önerilmektedir.

Meme küçültme ameliyatından sonra ki sonuçlar kalıcı olacak mı?

Meme küçültme ameliyatından sonra sonuçlar ömür boyu sürecektir. Bu yeni vücudunuza orantılı görüntünüz kendinize olan özgüveninizi de arttıracaktır. Ameliyattan önceki ağrılı halinizden de kurtulmuş olacaksınız. Fakat yine de ameliyat sonrasında sigara kullanımınıza, deri kalitenize, genetik faktörlerinize, egzersiz, su içimi ve alkol kullanımınıza dikkat etmeniz sürece etkili olacaktır.

WHATSAPP HATTI

Bizimle iletişime geçebilirsiniz!