Kolun üst, arka ve iç kısımlarında sarkmaların olması çoğunlukla yağ birikintileri ve deri sarkmalarıyla beraber ortaya çıkmaktadır. Sarkmanın bir diğer sebebi ise yaşlılık, yer çekimi ve aralıklı kilo vermeyle ilgilidir. Çünkü bu bölgelerde deri ve deri altı dokusu daha gevşektir. Sarkmalar ile birlikte biriken yağ dokusunun oranı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu sebeple de kol germe estetiği yapılacak olan her hasta ayrı ayrı değerlendirilmelidir.  Kol germe ameliyatları tek başına yapılabildiği gibi meme küçültme, meme dikleştirme, karın germe, bacak germe ve liposuction ile beraber de yapılabilmektedir. Kol germe ameliyatının öncelikle yeterli donanımı olan bir hastanede yapılması gerekmektedir. Ameliyat genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık olarak 1-3 saat sürmektedir. Ameliyatın ardından bir gün hastanede gözetim altında kalmak yeterli olacaktır. Çünkü herhangi bir rahatsız edecek derecede ağrı olmayacaktır.

Kol germe ameliyatı nedir ve kimlere yapılır?

Kişinin kol bölgesinde bulunan fazla yağ ve cilt fazlalıklarının alınarak ince ve gergin görünümlü kolların olmasının sağlandığı işleme kol germe ameliyatı denilmektedir. Kol germe ameliyatları genellikle 40 yaş ve üzerindeki kadınlara yapılmaktadır. Kol bölgesinde yağ ve cilt fazlalığı olan ve de bu görüntüden rahatsız olan herkese kol germe estetiği yapılabilir.

Kol germe ameliyatından önce nelere dikkat etmek gerekmektedir?

Bütün ameliyatlarda olduğu gibi kol germe estetiği ameliyatlarında da ameliyattan yaklaşık iki üç hafta öncesinde sigarayı, aspirini, kan sulandırıcı ilaçları ve benzeri maddeleri bırakmanız gerekmektedir. Ameliyatın hemen öncesinde de genel sağlık durumunuz ve kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza gereken bilgiyi vermeniz gerekecektir. Apranaks, vermidon ve voltaren gibi ağrı kesicileri, multivitamin haplarını, yeşil çayı, domates çekirdeğini, kiraz sapını, keten tohumunu ve bütün zayıflama ürünlerini kullanmamanız gerekmektedir.

Kol germe ameliyatları nasıl yapılmaktadır?

Kol germe ameliyatına koltuk altından başlayarak dirseğe doğru “L” şeklinde bir kesi yapılarak başlanır. Çoğunlukla hastadan sadece fazla deri alınır ve kol gerginliği arttırılır. Fakat kolları fazla kalın olan hastalarda kol germe işlemine liposuction yöntemi de eklenir. Bu yöntem eklenirse operasyon daha başarılı olacaktır. Ameliyat genel anestezi altında yapılırken, ameliyatın süresi yarım saat ile üç saat arasında değişmektedir.

Kol germe ameliyatından sonra neler yaşarım?

Kol germe ameliyatının ardından hastalar evlerine gidebilirler. Ameliyattan sonra ki iki gün boyunca dikişlerin üstünde koruyucu bandaj olur. Bu dikişlerin tamamı cildin altında kaldığı için dikişlerin alınması gerekmez. İki günün sonunda hastalar rahatlıkla banyolarını yapabilirler. Ameliyattan sonra ki ilk üç hafta boyunca hastalar aşırı kol hareketinden kaçınmalıdırlar. Kol germe ameliyatından sonra yaşanacak olan en büyük sorun kollarda kalan izlerdir. Bu izler karşıdan bakıldığında görünebilecek olan izler değildir. İzler hastanın kollarının iç kısmında kalacağı için yalnızca hasta görecektir. Bu izler sorunsuz bir şekilde iyileştiği takdirde altı ay sonrasında silikleşecektir. Kol germe ameliyatından sonra 4 hafta boyunca sürekli olarak korse kullanmanız gerekecektir. Ameliyatın ardından ilk pansuman ameliyattan sonraki 5. günde yapılacaktır. Bu süreçte hafif uyuşukluk, morluk ve ödemleriniz olabilir fakat bunlar hızla geçecektir. Ameliyattan sonra ki bir hafta içinde iş hayatınıza rahatlıkla dönebilirsiniz.

Kol germe ameliyatının sonucu kalıcı olur mu?

Kol germe ameliyatından sonra da yaşlanma süreci devam edeceği için bir miktar gevşeme söz konusu olabilir. Ardından kilo alıp vermelerde bu süreci hızlandıracaktır. Fakat kollarınız hiçbir zaman eski hallerine geri dönmeyecektir. Hastalar ameliyatın ardından sonucu koruyabilmek adına kilolarına dikkat etmeli ve düzenli spor yaptırmalıdırlar.

WHATSAPP HATTI

Bizimle iletişime geçebilirsiniz!