Gülüş tasarımı, diş hekimliğinin ve sanatın beraber uygulanarak yüze özel olan gülüşün sağlanabilmesidir. Öncelikle sizin kişisel istekleriniz ve hekiminizin önerileriyle beraber sağlıklı bir gülüş planı yapılmaktadır. Gülüş tasarımı; yaşınız, cinsiyetiniz, yüz şekliniz, mesleğiniz ve karakterinize göre planlanmaktadır. Gülüş tasarımının en önemli noktası sağlığınızın ve doğallığınızın korunarak gülümsemenizin yeniden yapılandırılıyor olmasıdır. Gülüş tasarımına başlarken ilk olarak yüz hattınızın hangi geometrik şekle uyduğu tespit edilmektedir. Çünkü kişinin yüzündeki hatlar dişin hangi formda olması gerektiğinin şifrelerini vermektedir. Erkek ve kadın anatomisi birbirinden tamamen farklıdır. Kadınlarda geçişler daha yumuşakken, burun ve kaş kemerleri de daha siliktir. Erkeklerde ise yüz hatları daha keskin ve belirgin görülmektedir. Alın, burun ve çene ucu orantısı kadınların yüzleriyle farklılık göstermektedir. Kadınlarda dişlerin köşeleri daha yumuşaktır ve ortadaki iki diş yandaki dişlerden daha uzundur. Komşu dişlerin köşeleri arasında da minik aralıklar yer almaktadır. Ayrıca gülme hattı da yukarıya doğru bir kavis göstermektedir. Erkeklerde ise dişlerin hatları daha belirgindir ve komşu dişler daha düz görülmektedir. Ayrıca kadınlara kıyasla erkeklerde gülme hattı daha düz bir biçimde gelmektedir. Gülüş tasarımı sayesinde sizde her açıdan daha sağlıklı dişlere kavuşabilirsiniz.

Kaç çeşit gülüş ifadesi bulunmaktadır?

Genel olarak gülüş ifadeleri üçe ayrılmaktadır. Bunlardan birincisi çekici gülüş, ikincisi entelektüel gülüş ve üçüncüsü sportif gülümsemedir. Çekici gülümseme için ön dişlerin yan dişlere göre fark edilir bir biçimde daha uzun olması gerekmektedir. Ön dişlerinizin bu şekilde tasarlanması size genç, dinamik ve çekici bir gülümseme kazandırmaktadır. Entelektüel gülüş için düz bir çizgi üzerine sıralanan dişler gerekmektedir. Bu gülümseme yüzünüze olgun ve bilgili bir ifade vermektedir. Sportif bir gülümseme içinde orta kesici dişlerinizin yan kesicilerden çok az farkla uzun olması gerekmektedir. Bu gülüş size içten, sıra dışı ve sıcak bir ifade kazandıracaktır.

Gülüş tasarımı ile ne hedeflenmektedir?

Gülüş tasarımı ile diş renklenmeleri, tek veya birkaç dişin birbirlerinden farklı hizada veya konumda yer alması, eksik dişlerden kaynaklanan boşlukların giderilmesi, diş etlerinin olması gerektiği hizada olması, görünen diş ve diş eti miktarının orantısızlığının giderilmesi, dudaklarda uyumsuz diş boylarının engellenmesi, yüz ve dudaklardaki çöküklük sebebi ile eksik dişlerden kaynaklanan yaşlı görünümün engellenmesi hedeflenmektedir. Bütün bu problemler hastanın estetik görünümünde bozulmaya sebep olacağı için gülüş tasarımı ile bütün hepsinin giderilmesi hedeflenir.

Gülüş tasarımında hangi tedaviler yapılmaktadır?

Gülüş tasarımı dişin konumuna ve durumuna göre belirlenmektedir. Diş uzatma, diş kısaltma, diş şeklini düzeltme, dişin konumuna göre inceltme ve kalınlaştırma, diş eti boşluklarını düzeltme, diş yüzey tabakasını düzleştirme ve köşe tasarımı yani kareleştirme, sivriltme, yuvarlatma, törpüleme gibi tedaviler yapılmaktadır.

Gülüş tasarımını etkileyen faktörler nelerdir?

Kişiye özel gülüş tasarımı belirlenirken bu işlemi etkileyen faktörler arasında yaş, cinsiyet, dudaklar, yüz hatları, ten rengi, dişlerin sıralanışı ve diş etleri bulunmaktadır.

Gülüş tasarımı kaç seansta tamamlanmaktadır?

Kişinin mevcut diş durumu ve ağız sağlığı göz önüne alınarak yapılacak olan tedavi belirlendikten sonra kaç seansta yapılacağı da ona göre belirlenecektir. Tedavi 1 seansta da sonuçlanabilirken birkaç haftada da sonuçlanabilmektedir.

WHATSAPP HATTI

Bizimle iletişime geçebilirsiniz!